در صورت مواجه شدن با عوارض ناشی از فشار خون بالا، مانند سکته مغزی و یا حمله قلبی، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. در چنین شرایطی نمی توان به درمان های خانگی یا مصرف قرص فشار خون روتین خود اکتفا کرد. پایین آوردن فشار خون بالا، فوری در این شرایط بسیار حیاتی است به همین علت در ادامه به درمان دارویی فشار خون بالا با دارو پرداخته ایم.

تجویز دارو، مهم ترین روش برای درمان فشار خون بالا است. به دنبال تغییر سبک زندگی، فشار خون بالا نیز رو به بهبودی می رود و مصرف داروها را می توان به تدریج قطع کرد. مصرف داروهای فشار خون و داشتن یک رژیم غذایی سالم، خطر بروز سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات دیگر را کاهش می دهد. 

باید در نظر داشته باشید، سر درد ناشی از فشار خون بالا نیازمند رسیدگی سریع توسط پزشک دارد. 

فشار خون هنگام استراحت کاهش یافته و در زمان هیجان یا استرس، به طور لحظه ای افزایش می یابد. بالا رفتن فشار خون در زمان استراحت می تواند منجر به آسیب، گرفتگی و یا سفت شدن رگ ها شود.

🔔بیشتر بدانید: علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون 

به چه شرایطی فشار خون بالا گفته می شود؟

فشار خون بالا یا هایپرتنشن که به آن قاتل خاموش نیز گفته می شود، میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داده است. اگر فشار خون درمان نشود، می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و یا سکته مغزی را افزایش دهد. 

فشار خون نرمال: 

سیستولیک کمتر از 12

دیاستولیک: کمتر از 8 

فشار خون نیازمند درمان:

سیستولیک: بیشتر از 12 
دیاستولیک: کمتر از 8 

 

فشار خون بالا خطرناک:

سیستولیک: بالاتر از 12.9 و 13
دیاستولیک: 8 و یا بیشتر از 8 

فشار خون بالا به دلیل تنگ شدن مویرگ ها (سرخرگ های کوچک) بروز پیدا می کند. برای غلبه بر مقاومت عروق تنگ شده، قلب باید پمپاژ خون را با قدرت بیشتری انجام دهد و در نتیجه آن فشار خون افرایش می یابد. 

فشار خون با دو عدد و به صورت یک کسر نشان داده می شود:

  • اولین عدد یا صورت این کسر، فشار خون در زمان پمپاژ خون است که فشار سیستولیک نامیده می شود. 
  • عدد دوم یا مخرج کسر، اندازه فشار خون را زمانی که قلب در حالت استراحت است نشان می دهد و به آن فشار دیاستولیک گفته می شود. 

در صورتی که فشار خون اندازه گیری شده، مرتبا بیشتر از 140 (فشار سیستولیک) به روی 90 (فشار دیاستولیک) باشد، فرد به فشار خون بالا یا هایپرتنشن مبتلا شده است. فشار خون بالای 120/180 بسیار بالا و خطرناک است و فورا به اقدامات پزشکی نیاز دارد.

در صورتی که فشار خون بالا پس از تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی کنترل نشود، پزشک داروهای کاهنده فشار خون را تجویز می کند. مصرف این داروها به طور منظم بسیار مهم است و نباید فراموش شود.

پایین آوردن فشار خون بالا فوری با دارو 

افرادی که فشار خون بالا (هایپرتنشن) اما بدون عارضه دارند، اولین کاری که باید انجام دهند حفظ آرامش و دراز کشیدن است. این افراد باید کاری که به آن مشغول بودند را کنار گذاشته و به آرامی نفس عمیق بکشند. این کار منجر به کاهش استرس می شود و تا حدی به کاهش فشار خون نیز کمک می کند. از جمله داروهایی که میتواند فشار خون سریعا پایین بیاورند میتوان به مواردزیر اشاره کرد:

امپول برای فشار خون بالا

درمان خانگی فشار خون بالا و سردرد

باید این نکته را در نظر داشته باشید در صورتیکه فشار خون شما بالا برای شما همراه با سر درد باشد، فشار خون شما از حد نرمال بسیار بالاتر است، و لازم است بصورت فوری برای درمان پزشکی اقدام کنید و یا داروهای تجویز شده توسط پزشک خود را مصرف کرده و هر 5 دقیقه یکبار فشار خون خود را چک کنید. در صورت پایین نیامدن فشار خون باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 پس درمان خانگی فشار خون در صورت وجود سردرد کار عاقلانه ای نیست چون در صورت کنترل نشدن به موقع آن عوارض بدی ممکن است بهمراه داشته باشد. در صورتیکه فشار خون شما با علائم زیر همراه باشد قطعا در شرایط بدی قرار دارید:

عوارض فشار خون بالا

فشار خون بالا، احتمال بروز مشکلات زیر را افزایش می دهد:

درمان فشار خون بالا در منزل (پایین اوردن فشارخون)

تغییر سبک زندگی در کنترل فشار خون بالا موثر است. داشتن یک سبک زندگی سالم، می تواند لزوم استفاده از داروهای کاهنده فشار خون را به تاخیر بیاندازد و یا کاهش دهد. برخی تغییرات سبک زندگی که می تواند به کاهش فشار خون کمک کند عبارت اند از:

1- کاهش وزن

چاقی می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد. کاهش وزن، موثرترین راه برای کاهش فشار خون می باشد.

2- ورزش منظم

ورزش روزانه، یک روش بسیار مناسب برای از دست دادن چربی و کاهش فشار خون بالا می باشد. روزانه 30 دقیقه ورزش می تواند فشار خون را حدودا 5 تا 8 میلی متر جیوه کاهش دهد.

3- کاهش مصرف سدیم

بیشتر مردم روزانه حدودا 3400 میلی گرم سدیم مصرف می کنند. در حالی که مصرف روزانه سدیم باید 2300 میلی گرم (در حالت ایده آل) و در افراد مبتلا به فشار خون بالا، کمتر از 1500 میلی گرم باشد.

4- درمان فشار خون بالا با تغذیه سالم

اجتناب از مصرف غذاهایی که حاوی مقدار زیادی سدیم، چربی های اشباع شده و کلسترول هستند، برای پیشگیری و کنترل فشار خون بالا اهمیت دارد.

5- افزایش مصرف پتاسیم

افزایش مصرف پتاسیم، به تنظیم ضربان قلب و از بین بردن اثر سدیم در بدن کمک می کند. مواد غذایی سرشار از پتاسیم عبارت اند از:

6- اجتناب از مصرف الکل

مصرف الکل آسیب زیادی به بدن وارد می کند و باید از مصرف زیاد آن خودداری شود.

7- ترک سیگار

سیگار کشیدن می تواند باعث افزایش فشار خون شود. اجتناب از مصرف دخانیات، برای داشتن فشار خون نرمال ضرورت دارد.

8- درمان فشار خون بالا با کنترل استرس 

هورمون های استرس یا کورتیزول، باعث انقباض عروق و افزایش ناگهانی فشار خون می شوند. استرس همچنین می تواند منجر به پرخوری، کم خوابی و مصرف بیش از حد مواد مخدر و الکل شود.

9- پایش منظم فشار خون بالا در خانه

اندازه گیری فشار خون را در خانه، می تواند از استرس های غیرضروری که ممکن است در محیط کلینیک رخ دهد جلوگیری کند.

دکتر نادر افشاری متخصص قلب و عروق 

2.5/5 - (1193 امتیاز)

فهرست مطالب

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2.5/5 - (1193 امتیاز)
پرسش از دکتر