در صورت مواجه شدن با عوارض ناشی از فشار خون بالا، مانند سکته مغزی و یا حمله قلبی، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. در چنین شرایطی نمی توان به درمان های خانگی یا مصرف قرص فشار خون روتین خود اکتفا کرد. پایین آوردن فشار خون بالا، فوری در این شرایط بسیار حیاتی است به همین علت در ادامه به درمان دارویی فشار خون بالا با دارو پرداخته ایم.

تجویز دارو، مهم ترین روش برای درمان فشار خون بالا است. به دنبال تغییر سبک زندگی، فشار خون بالا نیز رو به بهبودی می رود و مصرف داروها را می توان به تدریج قطع کرد. مصرف داروهای فشار خون و داشتن یک رژیم غذایی سالم، خطر بروز سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات دیگر را کاهش می دهد. 

باید در نظر داشته باشید، فشار بالا و سردرد نیازمند رسیدگی سریع توسط پزشک دارد. شما میتوانید مطالعه کنید: علائم سکته قلبی چقدر طول میکشد؟

پایین آوردن فشار خون بالا فوری با دارو 

در صورتیکه فشار خن شما بصورت ناگهانی بالا رفت، اولین کاری که باید انجام دهید حفظ آرامش و دراز کشیدن است. این افراد باید کاری که به آن مشغول بودند را کنار گذاشته و به آرامی نفس عمیق بکشند. این کار منجر به کاهش استرس می شود و تا حدی به کاهش فشار خون نیز کمک می کند. از جمله داروهایی که میتواند فشار خون سریعا پایین بیاورند میتوان به مواردزیر اشاره کرد:

امپول برای فشار خون بالا

فشار خون هنگام استراحت کاهش یافته و در زمان هیجان یا استرس، به طور لحظه ای افزایش می یابد. بالا رفتن فشار خون در زمان استراحت می تواند منجر به آسیب، گرفتگی و یا سفت شدن رگ ها شود.

🔔بیشتر بدانید: علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون 

به چه شرایطی فشار خون بالا گفته می شود؟

فشار خون بالا یا هایپرتنشن که به آن قاتل خاموش نیز گفته می شود، میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داده است. اگر فشار خون درمان نشود، می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و یا سکته مغزی را افزایش دهد. 

فشار خون نرمال: 

سیستولیک کمتر از 12

دیاستولیک: کمتر از 8 

فشار خون نیازمند درمان:

سیستولیک: بیشتر از 12 
دیاستولیک: کمتر از 8 

فشار خون بالا خطرناک:

سیستولیک: بالاتر از 12.9 و 13
دیاستولیک: 8 و یا بیشتر از 8 

فشار خون بالا به دلیل تنگ شدن مویرگ ها (سرخرگ های کوچک) بروز پیدا می کند. برای غلبه بر مقاومت عروق تنگ شده، قلب باید پمپاژ خون را با قدرت بیشتری انجام دهد و در نتیجه آن فشار خون افرایش می یابد. 

فشار خون با دو عدد و به صورت یک کسر نشان داده می شود:

  • اولین عدد یا صورت این کسر، فشار خون در زمان پمپاژ خون است که فشار سیستولیک نامیده می شود. 
  • عدد دوم یا مخرج کسر، اندازه فشار خون را زمانی که قلب در حالت استراحت است نشان می دهد و به آن فشار دیاستولیک گفته می شود. 

در صورتی که فشار خون اندازه گیری شده، مرتبا بیشتر از 140 (فشار سیستولیک) به روی 90 (فشار دیاستولیک) باشد، فرد به فشار خون بالا یا هایپرتنشن مبتلا شده است. فشار خون بالای 120/180 بسیار بالا و خطرناک است و فورا به اقدامات پزشکی نیاز دارد.

در صورتی که فشار خون بالا پس از تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی کنترل نشود، پزشک داروهای کاهنده فشار خون را تجویز می کند. مصرف این داروها به طور منظم بسیار مهم است و نباید فراموش شود.

درمان فشار خون برای همیشه

هیچ درمانی برای فشار خون بالا وجود ندارد. اما درمان می تواند فشار خون بسیار بالا را کاهش دهد. اگر خفیف باشد، فشار خون بالا ممکن است گاهی با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی سالم‌تر تحت کنترل قرار گیرد.

فشار خون بالا چگونه درمان (کنترل) می شود؟

متخصص قلب و عروق، یک برنامه درمانی برای شما ایجاد خواهد کرد. برنامه درمانی شما بر اساس نتایج آزمایشات، معاینه فیزیکی و نیازهای فردی شما خواهد بود. انتخاب سبک زندگی سالم بخش مهمی از درمان است. می تواند به کنترل فشار خون بالا کمک کند. 

این ممکن است شامل کاهش وزن اضافی، خوردن وعده های غذایی با چربی و نمک کمتر، محدود کردن الکل به بیش از دو نوشیدنی در روز برای مردان و یک نوشیدنی در روز برای زنان، و شروع یک برنامه ورزشی منظم که توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما تایید شده است باشد.

اگر سیگاری هستید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما توصیه می کند که آن را ترک کنید. سیگار کشیدن خطر عوارضی مانند حمله قلبی یا سکته را افزایش می دهد.

همچنین ممکن است برای کنترل فشار خون به داروها نیاز باشد. داروهای موثر زیادی برای فشار خون بالا وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است ترکیبی از داروهای مختلف مورد نیاز باشد. این داروها باید طبق دستور مصرف شوند، حتی اگر احساس خوبی دارید. این به این دلیل است که فشار خون بالا حتی زمانی که هیچ علامتی نداشته باشد، مضر است.

درمان خانگی فشار خون بالا و سردرد

باید این نکته را در نظر داشته باشید در صورتیکه علائم فشار خون بالا برای شما همراه با سردرد باشد، فشار خون شما از حد نرمال بسیار بالاتر است، و لازم است بصورت فوری برای درمان پزشکی اقدام کنید و یا داروهای تجویز شده توسط پزشک خود را مصرف کرده و هر 5 دقیقه یکبار فشار خون خود را چک کنید. در صورت پایین نیامدن فشار خون باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 پس درمان خانگی فشار خون در صورت وجود سردرد کار عاقلانه ای نیست چون در صورت کنترل نشدن به موقع آن عوارض بدی ممکن است بهمراه داشته باشد. در صورتیکه فشار خون شما با علائم زیر همراه باشد قطعا در شرایط بدی قرار دارید:

عوارض فشار خون بالا

فشار خون بالا، احتمال بروز مشکلات زیر را افزایش می دهد:

درمان فشار خون بالا در منزل (پایین اوردن فشارخون)

تغییر سبک زندگی در کنترل فشار خون بالا موثر است. داشتن یک سبک زندگی سالم، می تواند لزوم استفاده از داروهای کاهنده فشار خون را به تاخیر بیاندازد و یا کاهش دهد. برخی تغییرات سبک زندگی که می تواند به کاهش فشار خون کمک کند عبارت اند از:

1- کاهش وزن

چاقی می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد. کاهش وزن، موثرترین راه برای کاهش فشار خون می باشد.

2- ورزش منظم

ورزش روزانه، یک روش بسیار مناسب برای از دست دادن چربی و کاهش فشار خون بالا می باشد. روزانه 30 دقیقه ورزش می تواند فشار خون را حدودا 5 تا 8 میلی متر جیوه کاهش دهد.

3- کاهش مصرف سدیم

بیشتر مردم روزانه حدودا 3400 میلی گرم سدیم مصرف می کنند. در حالی که مصرف روزانه سدیم باید 2300 میلی گرم (در حالت ایده آل) و در افراد مبتلا به فشار خون بالا، کمتر از 1500 میلی گرم باشد.

4- درمان فشار خون بالا با تغذیه سالم

اجتناب از مصرف غذاهایی که حاوی مقدار زیادی سدیم، چربی های اشباع شده و کلسترول هستند، برای پیشگیری و کنترل فشار خون بالا اهمیت دارد.

5- افزایش مصرف پتاسیم

افزایش مصرف پتاسیم، به تنظیم ضربان قلب و از بین بردن اثر سدیم در بدن کمک می کند. مواد غذایی سرشار از پتاسیم عبارت اند از:

6- اجتناب از مصرف الکل

مصرف الکل آسیب زیادی به بدن وارد می کند و باید از مصرف زیاد آن خودداری شود.

7- ترک سیگار

سیگار کشیدن می تواند باعث افزایش فشار خون شود. اجتناب از مصرف دخانیات، برای داشتن فشار خون نرمال ضرورت دارد.

8- درمان فشار خون بالا با کنترل استرس 

هورمون های استرس یا کورتیزول، باعث انقباض عروق و افزایش ناگهانی فشار خون می شوند. استرس همچنین می تواند منجر به پرخوری، کم خوابی و مصرف بیش از حد مواد مخدر و الکل شود.

9- پایش منظم فشار خون بالا در خانه

اندازه گیری فشار خون را در خانه، می تواند از استرس های غیرضروری که ممکن است در محیط کلینیک رخ دهد جلوگیری کند.

دکتر نادر افشاری متخصص قلب و عروق 

2.6/5 - (1402 امتیاز)

فهرست مطالب

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2.6/5 - (1402 امتیاز)
پرسش از دکتر