آتورواستاتین یا قرص لیپوفیکس متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به نام استاتین ها می باشد. این دارو در دوز های 10، آتورواستاتین 20 و آتورواستاتین 40 تجویز می شود. این دارو با مسدود کردن عملکرد آنزیم سازنده ی کلسترول، مقدار کلسترول ساخته شده توسط بدن را کاهش می دهد. بنابراین، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را نیز تا حد زیادی کم می کند. همچنین، آتورواستاتین در برخی موارد برای افراد مستعد بیماری های قلبی با سطح کلسترول خون نرمال نیز تجویز می شود.

لیپیدها یا چربی ها به راحتی در بدن ذخیره شده و بدن از آنها به عنوان منبع انرژی استفاده می کند. کلسترول نوعی لیپید است که از غذاهای چربی که می خورید، درون کبد ساخته می شود. زمانی که غلظت کلسترول خون شما بسیار بالا باشد، هایپرکلسترولمی اتفاق می افتد. نکته ی مهم اینجاست که بالا بودن سطح کلسترول خون علائم خاصی ندارد، اما در صورت عدم درمان ممکن است باعث مشکلات جدی سلامتی شود.

کاربرد آتورواستاتین 40

آتورواستاتین 40، جزو داروهای کاهنده چربی با شدت بالا طبقه بندی میشود که موارد استفاده از آن به شرح زیر است:

موارد منع مصرف آتورواستاتین

همانطور که می دانید مصرف برخی از داروها برای بعضی از افراد توصیه نمی شود. همچنین، در برخی موارد لازم است که داروی مورد نظر تحت نظر پزشک و با احتیاط مصرف شود. به همین دلیل در صورت داشتن موارد زیر، قبل از شروع مصرف آتورواستاتین پزشک خود را در جریان بگذارید:

نحوه ی مصرف آتورواستاتین

قبل از شروع مصرف آتورواستاتین، بروشور داخل جعبه ی قرص را با دقت مطالعه نمایید. این بروشور اطلاعات کاملی درباره ی آتورواستاتین و لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی را در اختیار شما قرار می دهد.


آتورواستاتین معمولاً یک بار در روز مصرف می شود. انواع مختلفی از آتورواستاتین در دسترس هستند. پزشک بر اساس شرایط شما، برند تجاری و دوز مناسب را تجویز خواهد کرد. به طور کلی شما می توانید آتورواستاتین را در هر ساعتی از روز مصرف کنید؛ اما بهتر است که در یک ساعت مشخص از روز مصرف شود. آتورواستاتین را می توانید قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.

اگر پزشک قرص جویدنی آتورواستاتین را برای شما تجویز کرد، می توانید قرص را برای هضم و بلع بهتر بجوید؛ شما همچنین می توانید قرص جویدنی را به طور کامل با یک لیوان آب قورت بدهید.

اگر مصرف یک دوز آتورواستاتین را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. در صورتی که تا روز بعد دوز فراموش شده را به یاد نیاوردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. هرگز برای جبران دوز از دست رفته، دوز فعلی را دو برابر نکنید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

همانطور که می دانیم اکثر داروها علاوه بر تأثیرات مفیدشان برای سلامتی بدن، ممکن است عوارض جانبی نیز ایجاد کنند. با این وجود، همه ی افراد این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. جدول زیر شامل برخی از رایج ترین عوارض جانبی مرتبط با آتورواستاتین است. شما ممکن است عوارض جانبی ذکر شده را به صورت خفیف داشته باشید. 

لیست کامل عوارض جانبی ناشی از آتورواستاتین در بروشور موجود در جعبه ی دارو آمده است. اغلب عوارض جانبی با گذشت زمان و بعد از عادت کردن بدن شما به داروی جدید از بین می روند؛ اما در صورت ادامه دار شدن این عوارض یا تشدید آن بهتر است پزشک یا داروساز خود را در جریان بگذارید.

عوارض جانبی رایج آتورواستاتین

در صورت بروز این عوارض چه کنم؟

درد یا گرفتگی عضلانی

درد یا گرفتگی عضلانی جزو عوارض رایج است اما یکی از عوارض جدی آتورواستاتین، نوع شدید التهاب عضلانی است که علائم مشابهی دارد. پس بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

سردرد

بیشتر آب بنوشید و اگر ادامه دار شد، به پزشک اطلاع دهید.

یبوست

رژیم غذایی متعادل و سرشار از فیبر داشته باشید و روزانه مقدار زیادی آب بنوشید.

اسهال

برای جبران مایعات از دست رفته، مقدار زیادی آب بنوشید.

احساس ناخوشی (تهوع)، سوء هاضمه، نفخ شکم

وعده های غذایی ساده و سبک داشته باشید. از خوردن غذاهای سنگین و تند بپرهیزید.

خون دماغ، علائم سرماخوردگی مثل آبریزش بینی یا عطسه

بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر نادر افشاری متخصص قلب و عروق در تهران 

2.4/5 - (211 امتیاز)

فهرست مطالب

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2.4/5 - (211 امتیاز)
پرسش از دکتر