قرص چربی خون آتورواستاتین متعلق به گروهی از داروها به نام استاتین‌ها است. اگر کلسترول خون شما بالا باشد، این داروی برای پایین آوردن آن تجویز می‌شود. همچنین از این دارو برای جلوگیری از بیماری های قلبی، مانند حملات مغزی و قلبی استفاده می‌شود. 

اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا بیماری مزمن مانند دیابت نوع 1 یا 2 و یا روماتوئید آرتریت دارید، ممکن است پزشک برای شما آتورواستاتین تجویز کند. آتورواستاتین با نام تجاری لیپیتور نیز خوانده می‌شود.

بهترین زمان مصرف قرص آتورواستاتین

معمولا آتورواستاتین روزی یکبار استفاده می‌شود. این دارو به صورت قرص خوراکی و قرص جویدنی (برای کسانی که در بلع داروها مشکل دارند) در بازار موجود است. به شرطی که زمان روزانه آن مشخص باشد و تغییر نکند، می‌توانید هر زمانی که می‌خواهید آن را مصرف کنید.

گاهش اوقات پزشکان مصرف آن را در عصر‌ها توصیه می‌کنند. به این دلیل که بدن شما بیشترین کلسترول را در شب می‌سازد. اگر مطمئن نیستید که چه زمانی داروی خود را مصرف کنید، با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید. این دارو معده را ناراحت نمی کند، بنابراین می‌توانید آن را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

قرص آتورواستاتین را با یک لیوان آب کامل ببلعید. اگر قرص های جویدنی به شما داده شده است، می‌توانید آنها را بجوید یا با یک لیوان آب آن را کامل ببلعید. حتی اگر حس می‌کنید که خوب شده اید، به مصرف دارو ادامه دهید، زیرا از مزایای این دارو در سلامتی هم باید استفاده کنید. اکثر بیماران با کلسترول بالا هیچ علامتی ندارند.

آتورواستاتین زمان مصرف

عوارض آتورواستاتین

این عوارض در بیش از 1 نفر از هر 100 نفر اتفاق می‌افتد و نسبتا شایع هستند. برخی از عوارض جانبی ممکن است بعد از چند روز اول بهبود یابد، زیرا بدن شما به دارو عادت می‌کند. به مصرف دارو ادامه دهید، اما اگر عوارض جانبی زیر شما را آزار می‌دهد یا از بین نمی‌رود با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید

عوارض جانبی جدی آتورواستاتین

عوارض جانبی جدی هنگام مصرف آتورواستاتین نادر است و در کمتر از 1نفر از هر 1000 نفر اتفاق می‌افتد. اگر هر یک از علائم زیر در شما ایجاد شد مصرف را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید:

تداخلات دارویی آتورواستاتین

مصرف اتورواستاتین در دوران بارداری و شیردهی

آتورواستاتین در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود، زیرا هیچ مدرک قطعی در مورد بی خطر بودن آن در دوران بارداری وجود ندارد. اگر می‌خواهید باردار شوید با پزشک خود صحبت کنید. بهتر است مصرف آن را حداقل 3 ماه قبل از تصمیم برای بارداری قطع کنید. اگر هنگام مصرف آتورواستاتین باردار شدید، مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آتورواستاتین وارد شیر مادر می‌شود یا خیر، اما ممکن است برای کودک شما مشکل ایجاد کند. با پزشک خود درمورد آنچه که برای شما و کودک در هنگام شیردهی بهتر است صحبت کنید. ممکن است بتوان تا زمانی که شما به طور کامل شیردهی را متوقف کنید، شروع مجدد مصرف آتورواستاتین را به تاخیر انداخت.

تداخلات دارویی آتورواستاتین

برخی از داروها بر روی نحوه عملکرد آتورواستاتین تأثیر می‌گذارند و می‌توانند خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. داروها عبارتند از:

اگر شما آتورواستاتین مصرف می‌کنید و باید یکی از داروهای بالا را هم مصرف کنید، پزشک ممکن است:

  1. دوز کمتری را تجویز کند.
  2. داروی استاتین متفاوتی تجویز کند.
  3. توصیه کند که مصرف را برای مدتی قطع کنید.

🔔داروهای عنوان شده بالا تمامی داروهایی که با آتورواستاتین تداخل دارویی دارند نیستند. برای اطلاع از لیست کامل کاغذ داخل بسته دارویی را مطالعه کنید یا با داروساز خود مشورت کنید.

نکات ضروری قبل از مصرف آتورواستاتین

در صورت داشتن هر کدام از تجربه های زیر مصرف آتورواستاتین برای شما مناسب نیست و باید حتما این شرایط را به پزشک خود اطلاع دهید:

مصرف آتورواستاتین با داروهای گیاهی و مکمل ها

گل راعی، علف چای یا هزارچشم (St. John’s wort) یک داروی گیاهی ضد افسردگی است که باعث کاهش میزان آتورواستاتین در خون شما می‌شود، بنابراین با آتورواستاتین زیاد سازگار نیست. اگر به فکر شروع مصرف گل راعی هستید، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا باعث تغییر در عملکرد آتورواستاتین می‌شود.

دکتر نادر افشاری متخصص قلب و عروق

آلارم افزایش چربی خون با بیماری زانتوماس

فهرست مطالب

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

[wp_ulike]
پرسش از دکتر