معمولا برای اکثر مردم چند هفته طول میکشد تا بعد از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. پیش از این‌که بیمارستان را ترک کنید، دستورالعمل‌های دقیقی برای ورزش، داروها، ویزیت‌های بعدی، مراقبت مداوم از زخم و از سرگیری فعالیت های عادی، به شما داده می شود. شما برای زندگیبعد از آنژیوپلاستی، تشویق به شرکت در برنامه توانبخشی قلبی می شوید، که برنامه‌ای مختص حمایت از شما در هر مرحله، طی بهبودی و بازگشت به روال روزمره خود، است.

بعد از آنژیوپلاستی چه بخورم؟

پس از آنژیوپلاستی، باید روی تغذیه سالم تمرکز کنید. این کار به بدن شما کمک میکند تا ترمیم یابد، خطر عوارض را کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا به خوبی بهبود یابید. یک رژیم غذایی سالم همچنین خطر تشکیل دوباره ی پلاک در شریان های شما را کاهش می دهد. 

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی غنی از میوه‌جات، سبزیجات، غلات کامل، مغز‌ها و دانه‌ها می تواند خطر بیماری قلبی را در شما کاهش دهد. یک رژیم غذایی سالم مقدار زیادی مواد مغذی محافظ قلب مانند ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبرهای غذایی را برای بدن شما فراهم می‌کند. در حالت ایده آل، رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

بعد از آنژیوپلاستی چه داروهایی باید بخورم؟

پس از آنژیوپلاستی داروهایی برای کاهش ریسک عوارض و حوادث قلبی در آینده، داده می شود. داروها زمانی بهتر عمل می کنند که شما در تمامی زمینه های زندگی خود سالم باشید – برای مثال، ورزش کردن، ترک سیگار و مصرف رژیم غذایی سالم

✅ به طور کلی، یکی یا بیشتر از داروهای زیر به شما داده می شود:

✅ با مصرف دارو برای جلوگیری از تشکیل لخته داخل استنت، خون شما نسبت به قبل از عمل، رقیق تر خواهد شد. در نتیجه، مواردی وجود دارد که باید از آنها مطلع باشید:

چگونه بعد از آنژیوپلاستی، خطر مشکلات قلبی آینده را کاهش دهم ؟

پس از عمل آنژیوپلاستی، بسیار مهم است که اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به مشکل قلبی دیگر انجام دهید. برخی از عوامل خطر بیماری قلبی که باید آن‌ها را کنترل کنید عبارتند از:

ممکن است نیاز به آزمایشات چکاپ مثل ، آزمایشات خون، اکو قلب و عکس قفسه سینه، در سال اول بعد از استنت گذاری، داشته باشید. گاهی، ممکن است احساس ناراحتی تیز و خفیف در قفسه سینه کنید. این حس ها ممکن است بیایند و بروند. 

گمان می شود که این‌ها به علت عمل آنژیوپلاستی ایجاد می شوند و اورژانسی نیستند. این با احساس ناراحتی قفسه سینه که شما را به بیمارستان آورده متفاوت است. شما می توانید درمورد انواع مختلف ناراحتی قفسه سینه، در اینجا بخوانید. اگر این احساسات را تجربه می کنید، با پزشک یا تیم توانبخشی قلبی خود صحبت کنید.

در اینجا بخوانید: علت درد قفسه سینه  

در صورتی که درد قفسه‌ی سینه ای دارید که بیشتر از 10 دقیقه طول می کشد و شبیه به دردی است که قبلا شمارا به بیمارستان آورده، با آمبولانس تماس بگیرید و بلافاصله به اورژانس نزدیکترین بیمارستان بروید.

چگونه بعد از استنت گذاری فعالیت های روزمره‌ام را از سر گیرم ؟

همانطور که درحال بهبودی پس از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری هستید، باید به آرامی به فعالیت های عادی خود بازگردید.

چگونه بعد از آنژیوپلاستی دوباره ورزش را شروع کنم؟

ورزش به شما کمک می کند تا سریع‌تر بهبود یابید، و یک مولفه ی اصلی در سبک زندگی سالم است. ورزش سطح آمادگی جسمانی شمارا افزایش داده، به کنترل فشار خون، وزن و کلسترول کمک می کند، و شمارا آرام نگه می دارد. با پیاده روی ساده و کوتاه شروع کنید و به تدریج مدت و شدت آن را افزایش دهید.
شما می توانید تا زمانی که احساس راحتی می کنید هر مقدار که بخواهید قدم بزنید، و پیاده روی روزانه – اگر فقط چند دقیقه باشد- ایده آل است. درصورتی که هرگونه سوال راجع به برنامه ورزشی خود دارید، از پزشک خود بپرسید.

دکتر نادر افشاری، متخصص قلب و عروق در تهران 

2.5/5 - (21 امتیاز)

فهرست مطالب

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2.5/5 - (21 امتیاز)
پرسش از دکتر