متخصص قلب و عروق

متخصص قلب و عروق :قلب‌ ۴ دریچه‌ دارد. دریچه‌‌ دولتی‌ میترال‌ و سه‌ لتی‌ تریکوسپید که‌ کنترل‌ جریان‌ خون‌ ورودی به‌ درون‌ بطن‌ها را به‌ عهده‌ دارند. دریچه‌های‌ سه‌ لتی‌ آئورت‌ و ریوی‌ نیز کنترل‌ جریان‌ خون خروجی ‌ به‌ خارج‌ از قلب‌ را به‌ عهده‌ دارند تنگی دریچه ها موجب کاهش خروج خون از قلب و نارسایی دریچه ها موجب پس زده شدن  مجدد خون پمپ شده میشود . پس عملکرد درست‌ دریچه‌ها برای‌ کارآمدی‌ قلب‌ به‌ عنوان‌ یک‌ پمپ‌ اهمیت‌ حیاتی دارد.

متخصص قلب و عروق

علت اصلی بیماری های قلبی

بیماری‌ دریچه‌ ای‌ قلب‌ اساساً به‌ دو نوع‌ تقسیم‌ می‌شود: تنگ‌ شدن‌ دریچه‌ که‌ جلوی‌ جریان‌ طبیعی‌ خون‌ را می‌گیرد، یا گشادشدن‌ دریچه‌ که‌ باعث‌ برگشت‌ خون‌ به‌ عقب‌ و به‌ درون‌ قلب‌ می‌شود.اختلال‌ دریچه‌ای‌ ممکن‌ است:

*نقایص و مشکلات ‌ ارثی
*نقایص‌ مادرزادی‌ قلب‌
*تب‌ روماتیسمی
*اسکلروز (آهکی شدن لیف لت های دریچه)
*عارضه فشارخون‌ بالای مزمن درمان نشده
*آندوکاردیت‌ عفونی(عفونت دریچه)

انواع بیماری های قلبی

**تنگی میترال
**نارسلیی میترال
**تنگی آئورت
**نارسایی آئورت
**نارسایی تری کوسپید
**تنگی تری کوسپید
**تنگی و نارسایی پولمونر

متخصص قلب و عروق

نشانه های متفاوت بیماری قلبی چیست

1- زانتوماس

به گفته متخصص قلب و عروق :لکه های چربی کوچک بر روی پلک ها، باسن ، آرنج ها یا زانو ها که به نام زانتوماس نامیده می شوند و بخو دی خود بی ضرر اند  با این حال ، چنین توده های چربی ی نشان دهنده  وجود بیش از حد کلسترول میباشد  ، آن قدر زیادند ، که عروق نمیتوانند آن را در خود نگه دارند و برای حفظ تعادل شان، آنها را به زیر پوست منتقل می کند. بنابراین ، عروق خود شان به کمک فوری نیاز دارند. آن ها به احتمال ، قوس  در حال حاضر مبتلا به آترواسکلروز هستند ، که میتواند به مشکلات ، بزرگتر قلبی منجر شود.

2-تغییر شکل ناخن ها

متخصص قلب و عروق

اگر ناخنها شروع به ضخیم شدن و گرد شدن کنند ، حتما به آن ها بیشتر باید دقت کرد  این نوع تغییرات از مشکلات رگهای خونی حرف میزنند به احتمال قوی  ، خونرسانی به مقدار مناسب به نوک انگشتان تان نمیرسد در این وضعیت ، سلولهای ناخن صفحات رشد خود را تقویت میکنند ، و سعی میکنند تا این مشکل را حل کنند . این علامت ، از دوران باستان شناخته شده اند و انگشتان هیپوکرات نامیده میشوند .

3-بوی ناخوشایند دهان

التهاب لثه یا بیماری پریود نتالی میتوانند ، منجر به بوی ناخوشایند دهان و حتی از دست دادن دندان ها شوند اما این تنها ، عواقب ناگوار التهاب لثه ای نخواهد بود . مطالعات جدید نشان میدهد که ،ارتباطی  بین بیماریهای لثه و بیماری قلبی وجود دارد واقعیت این است که باکتریهای  موجود در لثه های ملتهب ، میتواند به سیستم قلبی _عروقی ، وارد شوند و موجب التها بات در آن جا نیز شوند . خطر ابتلا به بیماریهای  قلبی در بیماران مبتلا به * پریودونتیت  20 در صد  بیشتر است

4-نداشتن آکنه در نوجوانی

به گفته متخصص قلب و عروق طبق مطالعاتی که  ،فقط درباره مردان انجام شده، اما نتایج هنوز هم جالب هستند کسانی که در دوران نوجوانیشان به علت داشتن آکنه های زیاد ، بسیار خجالت زده بودند ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی _  عروقی در آن ها به میزان 33 درصد  کمتر است . بطور  کلی ، این موضوع ربط به هورمونها دارد ، که بر تمام سیستمهای بدن  عمل میکنند .

5-لب های آبی و کبود

حتی یک فرد سالم ، لبهای ش می تواند به آبی رنگ متمایل شود ، برای مثال:  اگر هوا بسیار سرد بوده باشد و  یا در ارتفاع بالایی قرار داشته باشید . از لحاظ فیزیولوژیکی ، این بدلیل سخت شدن گردش خون و کمبود موقتی اکسیژن است اگر لب ها بدون هیچ علت ظاهری آبی شوند ، پس مشکلی در جریان خون بدن وجود دارد حتما برای بررسی قلبی و عروق خونی خود به متخصص قلب و عروق  مراجعه کنید

6-طول انگشت حلقه

متخصص قلب و عروق

اگر انگشت حلقه بطور قابل توجهی کوتاهتر از انگشت اشاره باشد ، خطر ابتلا به بیماری قلبی بالا تر خواهد بود  این رابطه عجیب توسط محققان در دانشگاه انگلستان  نشان داده شد . طول انگشت فرد به علت میزان تستوسترون ، در دوران رشد جنینی انسان است که در سیستم هورمونی بر سلامت سیستم قلب و عروق اثر میگذارد.

7- خمیازه کشیدن در حین فعالیت های ورزشی

متخصص قلب و عروق

هنگامیکه بدن عرق می کند، از طریق تبخیر رطوبت از سطح پوست،  خنک میشود با این حال ، بدن ما دارای راههای دیگری برای خنک کردن  خود میباشد، مانند خمیازه، که کمک میکند تا بدن با اکسیژن اشباع شود و درجه حرارت درقسمت  سر کاهش یابد . اگر مکانیزم های طبیعی تنظیم گرمای بدن، نتواند برطرف شود ، در طی ورزش نیز ما خمیازه می کشیم .دلایل اختلال در کار تنظیم حرارت می تواند، متنوع باشد و یکی از آن ها بیماری قلبی است .

عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی

برای کنترل بیماری های قلبی _ عروقی ابتدا باید عوامل خطر را شناخت و سپس مشخص کرد که کدام یک از عوامل را میتوان تغییر داد و از میان عوامل قابل تغییر کدامیک را باید در اولویت قرار داد .

عوامل خطر غیر قابل تغییر

**افزایش سن :

حدود ۸۳ درصد از کسانی که در اثر بیماریهای عروقی قلب می میرند درسنین بالای ۶۵ سال قرار دارند.در سنین بالاتر زنانی که دچار حملات قلبی می شوند بیش از مردان در خطر مرگ درهفته های اول بعد از حمله قلبی قرار دارند.

**جنسیت(مرد بودن) :

مردان بیش از خانم ها و در سنین پایینتری دچار حملات قلبی می شوند. حتی بعد از یائسگی ، با وجودیکه میزان مرگ ناشی از حملات قلبی در خانم ها  زیادتر می شود ، به حد مردان نمی رسد.

**ارثی  ( از جمله نژاد) :

کودکان والدین بیمار قلبی بیش از دیگر کودکان در خطربروز بیماری قلبی عروقی قرار دارند.

عوامل خطر قابل تعدیل

*پرفشاری خون :

فشار خون بالا،  میزان بار قلب را افزایش و از این طریق موجب ضخیم شدن  و سخت شدن قلب میشود . علاوه بر این شانس  عارضه ایی چون : سکته مغزی ،  حمله قلبی ، نارسایی کلیه و نارسایی احتقانی قلب را افزایش میدهد. با وجود عوامل خطر دیگر شانس حمله قلبی دربیماران مبتلا به پرفشاری خون چندین برابرخواهد شد .

*بالا بودن کلسترول خون :

هر چه میزان کلسترول خون بالا تر رود میزان بروز بیماری کرونر قلب افزایش مییابد . اگر عامل خطر دیگر همچون مصرف دخانیات و پرفشاری خون نیز وجود داشته باشد، این خطربیشتر افزایش می یابد. کلسترول خون افراد به سن ، جنس ، وارث و نژاد نیز بستگی دارد.

*کم تحرکی :

زندگی بدون فعالیت یک دلیل  خطر برا ی بروز بیماری_عروق کرونر است . فعالیت جسمانی متوسط تا شدید بصورت منظم از بیماری عروق خونی و قلب جلوگیری میکند.

*مصرف دخانیات :

شانس بروز بیماری عروق_ قلبی در سیگاری ها 2 تا 4 برابر غیر سیگاری ها  است مصرف سیگار یک عامل خطر مستقل جدی برای مرگ ناگهانی در  بیماریهای  عروق کرونر است

*چاقی و اضافه وزن :

کسانی که چربی اضافه بخصوص در ناحیه شکمی دارندبیش ازدیگران به بیماریهای قلبی دچار می شوند. افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول خون و بالارفتن فشار خون از یکطرف و کاهش H D L از طرف دیگر می شود. این عامل خطر بروز دیابت را نیز در اشخاص افزایش میدهد .

*دیابت :

دیابت به طور جدی شانس بروز بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد . حتی با وجود کنترل قند خون ، دیابت شانس بیماری قلبی را افزایش میدهد ولی در صورت عدم کنترل این خطر به مراتب بالاتر خواهد رفت .

آزمایشات مخصوص  برای تشخیص بیماری قلبی کدامند

آزمایشی است که در طول ۱۵ دقیقه قابل انجام بوده و در بیشتر مراکز پزشکی و حتی مطب پزشکان دستگاه آن موجود است. این آزمایش نیاز به آمادگی قبلی بیمار ندارد. کارشناس مربوطه با خواباندن بیمار به پشت و قرار دادن الکترودها به قفسه سینه این تست را انجام می‌دهد. با چسباندن الکترودها به قفسه سینه تمامی فعالیت‌های یک دوره قلبی که شامل سیستول، زمان انقباض قلب و دیاستول زمان آرامش قلبی است، ثبت می‌شود.

نتایج این تست ترسیم شدن امواجی با نام‌های P, QRS, T است. که اولین موج کمی قبل از انقباض دهلیزها ثبت می‌شود. دومین موج کمی قبل از انقباض بطن‌ها و موج سوم کمی قبل از بازگشت قلب به حالت آرامش.

تغییر در زمان و ارتفاع هر موج نشان دهنده یک نوع بیماری قلبی است. پزشک با مطالعه این نوار قلب قادر خواهد بود که اطلاعات زیادی را به دست آورد.

**اکوکاردیوگرام

دستگاه اکوکاردیوگرافی معمولاً در مراکز خاص و کلینیک‌های اکو موجود است. کار کردن با این دستگاه کمی سخت  و دشوار بوده و  حتما نیاز به کارشناسان  ماهر و مجرب است. دستگاه اکوکاردیوگرافی با کمک امواج فراصوتی که تولید می‌کند، قادر به تولید تصاویری متحرک از قلب و عروق آن بوده بنابراین اطلاعات دقیق‌تری نسبت به تست‌های قبلی در اختیار پزشک متخصص قلب قرار  میدهد

با توجه به علائم قلبی حساسی  ذکر شده ، پزشک  متخصص یکی از تست‌های نام برده را برای بیمار توصیه خواهد کرد تا علت دقیق هر مشکل را بررسی نماید.  تا بتواند  در جهت درمان هر چه سریعتر برای بهبودی بیمار بکوشد.

**هولتر قلب

این یک تست دیگر اما مشابه  تست با دستگاه الکتروکاردیوگرام است.  تنها با این تفاوت که از این وسیله به دلیل کوچکی و قابل حمل بودن می‌توان برای ارزیابی فعالیت قلبی به مدت چند روز استفاده کرد. این دستگاه دارای حافظه‌ای بوده که تمامی اطلاعات قلبی این چند روز را قادر خواهد بود در خود ذخیره نماید.

مزیت دیگری که این تست نسبت به نوار قلب دارد این است که خطا در این آزمایش کمتر خواهد بود. زیرا در نوار قلب که برای یک مدت محدود انجام می‌شود، ممکن است که هر گونه عامل عصبی و استرس بر روی نتیجه آزمایش تأثیر بگذارد. اما در این تست که در زمان‌های مختلف انجام می‌شود، این خطا به حداقل می‌رسد.

نشانه‌هایی در بدن که از احتمال خطر  بیماری در آینده هشدار میدهد

ممکن است در گذشته هشدارهایی درباره‌ مشکلات قلبی و احتمال حمله‌ی قلبی  داشته باشید که  انها بعدها در حالت های مختلفی و همچنین به شکل های پیش‌بینی‌نشده ی در شما بروز پیدا کند. مثلا در  خانم هایی که به بیماری پری‌اکلامپسیا دچار هستند ،و یا فشار خون شان در  دوران  حاملگی بالا ست، احتمال خطر  ابتلا به بیماری‌های قلبی  در اتها بیشتر خواهد بود

 همچنین بدن انسان  ممکن است نشانه‌های غیرعادی دیگری نیز بروز بدهد، که با خطر بیماری و سکته‌ی قلبی مرتبط باشد از جمله :

** داشتن ذخیره‌ی چربی زردرنگ در اطراف پلک
** کچلی با الگوی مردانه
** چین دور گوش، یک‌جور چین‌خوردگی روی پوست دور گوش

چه شما یکی از این نشانه‌ها را داشته باشید و چه همه‌ی آن‌ها را، احتمال ابتلای شما به مشکلات قلبی  و عروقی بیشتر خواهد بود .

نادر افشاری – متخصص قلب 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر