واریس اغلب یک بیماری ارثی  به حساب میآ ید که  که حتی کودکان میتوانند دچار آن شوند . اگرچه موارد شدید وریدهای واریسی در کودکان شایع نیست، در صورتی که کودکتان دارای رگ‌های برآمده روی پا است و یا علائم مربوط به واریس کودکان را در آن مشاهده میکنید زمان آن است  که پزشک متخصص  نگاه دقیقتری به وضعیت فرزندتان بی اندازد

برای واریس پا چه کنیم

خبر خوش آن است که، با تشخیص و درمان زود هنگام واریس، عوارض اغلب قابل پیشگیری هستند. خوشبختانه بسیاری از گزینه‌ های در دسترس برای مدیریت،  و درمان واریس ،   و یا غیر تهاجمی یا حداقل تهاجمی هستند .

دلایل واریس در کودکان

از جمله آن عبارتند از :

** علاوه بر سابقه خانوادگی بیماری وریدی، وزن بیش از حد در هر سنی می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات وریدی را افزایش دهد .

**  در بعضی از بچه ها ، واریس به سایر بیماری‌های عروقی دژنراتیو مرتبط است که باعث اختلالات رگ‌های خونی میشوند . یکی از این اختلالات مادرزادی سندرم کلیپل ترنونه می‌باشد بیماری که می‌تواند رگ‌های وریدی ، شریانی و لنفاوی را تحت تاثیر قرار دهد. ناهنجاری‌های وریدی تنها بخشی از نقایصی است که اغلب با سندرم کلیپل ترنونه همراه هستند .

در صورتی که واریس در کودک شما تشخیص داده شد، چه باید کرد

برای واریس پا چه کنیم

اگر کودکتان واریس داشته باشد، پزشک متخصص  به راحتی قادر به تشخیص بیماری و ارائه چند گزینه درمانی خواهد بود. و اگر زود هنگام شناسایی شود، درمان خانگی می‌تواند تمام چیزی باشد که کودکتان به آن نیاز دارد تا بروز علائم را مدیریت و از بدتر شدن وریدهای واریسی جلوگیری کند.

مثلا کودکتان می‌تواند جوراب‌های واریس بپوشد، به طور مرتب پاها را بالا بیاورد، و در صورت لزوم برای نشستن یا ایستادن طولانی مدت استراحت داشته باشد و دوباره به کار خود ادامه دهد. اگر فرزندتان چاق و یا دارای اضافه وزن باشد، باید فعالیت جسمی بیشتری انجام دهد. از دست دادن وزن می‌تواند به کاهش فشار روی رگ‌های پا کمک کند، و این امر همچنین می‌تواند باعث کاهش وریدهای واریسی شود.

چرا رگهای واریسی در دوران بارداری ظاهر میشوند

در طی دوران بارداری حجم خون در بدن خانم ها  افزایش پیدا می‌کند، اما سرعت جریان خون از پاها و اندام‌های تحتانی به سمت لگن شما کمتر می‌شود. این امر باعث میشود که فشار وارد بر سیاهرگها نیز بیشتر شود و علا ئم واریس در این سیاهرگها بروز پیدا کند . رگهای واریسی، در واقع سیاهرگ‌های گشاد شده‌ای هستند که بیشتر در ران و ساق پاها دیده می‌شوند، اما در دوران بارداری ممکن است در باسن و در ناحیه واژن نیز دیده شوند.

برای واریس پا چه کنیم

تغییرات هورمونی که در زنان باردار اتفاق می‌افتد نیز می‌تواند منجر به بروز واریس شود، برای مثال افزایش میزان هورمون پروژستین در دوران بارداری می‌تواند باعث اتساع یا گشاد شدن سیاهرگ‌ها شود. علاوه بر آن در دوران بارداری، خود جنین موجود در رحم نیز فشار بیشتری را بر سیاهرگی که خون را از پا و اندام‌های تحتانی به طرف قلب می‌بردوارد میکند و موجب افزایش واریس در سیاهرگها ی این اندامها می‌شود . سابقه فامیلی در ابتلا به واریس نیز یکی دیگر از عواملیست  ف که در بروز واریس در دوران بارداری زنان نقش دارد . واریس معمولاً خطری برای سلامتی خانم های باردار به همراه ندارد، فقط ممکن است برای آنها خارش و ناراحتی ایجاد کند.

واریس  در دوران  بارداری خانم ها   میتواند با زیاد شدن وزن و مقدار مایعات بدن در این دوران نیز ارتباط داشته باشد . بارداریهای متعدد هم میتواند باعث واریس شود. در واقع ، بارداریهای متعدد همیشه منجر به بزرگتر شدن اندازه و شکل رگ‌های واریسی و تشدید علائم این عارضه در زنان میشود .

برای واریس پا چه کنیم درمان واریس در دوران بارداری

برای واریس پا چه کنیم

** اجتناب از ایستادن طولانی مدت
** اجتناب از نشستن روی پاهایتان
** پرهیز از اضافه وزن زیاد که سبب افزایش فشار به پا ها میشود .
**برای تسکین درد و عوارض تا حد امکان پاها را بالا قرار دهید .
** پوشیدن جوراب واریس در بارداری

** از داروخانه ها ساپورت یا جوراب واریس تهیه کنید تا ماهیچه های پایتان را استحکام ببخشد .

***هنگام خواب پاها را بالاتر از قلبتان نگه دارید ، برای این کار میتوانید از بالش یا کتاب استفاده کنید  .

**ورزش های پا و سایر ورزش های پیش از تولد مانند پیاده روی و شنا را که همگی به بهبود جریان خون کمک میکنند ، انجام دهید .

برای واریس پا چه کنیم و تشخیص واریس

پزشک متخصص ساق و مچ پایتان را معاینه میکند . وریدهای واریسی را می توان به راحتی دید، مخصوصا اگر فرد ایستاده باشد. پزشک پاهای شما را برای مشاهده مواردی مانند ورم، تغییر رنگ پوست، زخم ها و یا سایر اختلالات پوستی معاینه می کند.

اگربیمار نشانه هایی از مشکلات وریدهای عمقی تر داشته باشید و یا اگر پزشک بخواهد برای واریس شما برنامه درمانی تعیین کند، ممکن است لازم باشد چند آزمایش دیگر نیز انجام دهید.

برای واریس پا چه کنیم

 درمان واریس از طریق جراحی با لیزر

درمان واریس با لیزر یک روش درمانی است که در آن از گرمای لیزر برای کاهش علائم واریس در سیاهرگها استفاده میشود. سیاهرگ‌های واریسی، سیاهرگها ی متورم و بیرون‌زده‌ای هستند که اغلب در ناحیه ران و ساق پا دیده میشوند . لیزر دستگاهی است که یک پرتو خفیف از اشعه لیزر را به شکل امواج نور به موضع آسیب‌دیده می‌ تاباند .

جراحی با لیزر باعث بسته شدن یا تنگ‌ تر شدن سیاهرگهای واریسی   و ترمیم بافتها ی زخمی و آسیب‌دیده در این رگ‌ها میشود . این کار باعث مسدود شدن سیاهرگ‌های آسیب‌یده و بند آمدن خونریزی از این سیاهرگ‌ها می‌شود و به جای آن ها ، خون در رگهای دیگری که در نزدیکی این سیاهرگ‌ها قرار دارند جریان پیدا می‌کند .

کمکهای اولیه در خونریزی رگهای واریسی

برای واریس پا چه کنیم :هرچند این مساله به ندرت اتفاق می افتد، اما اگر ورید واریسی دچار خونریزی شد شما باید به سرعت خونریزی را با انجام اقدامات زیر کنترل کنید:

بالا بردن پاها :

صاف روی زمین دراز بکشید و پا را بالا ببرید، به طوریکه کاملا بالاتر از سایر نواحی بدن باشد.بطور مثال ان را روی یک صندلی و یا چند متکا بگذارید ومی توانید از فرد دیگری بخواهید که پای تان را بالا نگه دارد

فشار :

یک قطعه پارچه تمیز و یا پانسمان روی قسمتی که  خونریزی قرار دهید و فشار ثابتی حداقلی  به مدت 10 دقیقه روی آن وارد کنید . در صورت شدید بودن خون ریزی و یا عدم توقف آن ، با اورژانس تماس بگیرید . با پزشکتان در مورد نیاز به درمان برای جلوگیری از بروز مجدد چنین مشکلی مشورت کنید .

برای واریس پا چه کنیم

اسکلروتراپی چیست

در روش اسکلروتراپی ،  یک محلول مستقیماً به درون سیاهرگ آسیب‌ دیده تزریق میشود . محلول  اسکلر وتراپی ، ایجاد زخم و تشکیل بافت جای زخم در درون سیاهرگ میشود و در نتیجه خون را وادار میکند که به طرف سیاهرگ‌های سالم‌تر تغییر مسیر بدهد .

بقایای سیاهرگ‌ فرو ریخته نیز به درون بافت موضع محل درمان جذب شده و نهایتاً محو خواهد شد . بعد از درمان اسکلروتراپی، سیاهرگ‌های درمان شده در عرض یکی دو هفته به طور کامل محو می‌شوند، اما گاهی اوقات ممکن است مشاهده نتایج کامل این درمان تا 1 ماه یا بیشتر هم طول بکشد. در بعضی موارد هم امکان دارد  به چند جلسه درمان اسکلروتراپی نیاز باشد .

برای واریس پا چه کنیم و از چه  مواد غذا یی باید پرهیز کرد

**  کره ، مارگارین ، روغن‌ ها ، کیک ، شیرینی ، شکلات ، پای و بیسکویت سرشار از چربی بوده و تامین کننده مقدار زیادی انرژی هستند که احتمال افزایش وزن و واریس وریدی را افزایش میدهند .

**  هر غذایی که به طور تجربی سبب بروز یبوست میشود ، باید به میزان کمتر یا به طور ترکیبی همراه با غذاهای ملین مصرف شود . مهمترین مواد غذایی ملین شامل آلو ، انجیر و زرشک است .

سوالات رایج درباره واریس پا

** آیا دست و صورت هم دچار واریس میشود ؟

خوشبختانه در اغلب موارد، برجستگی و تورم رگهای دست و صورت نشانه بیماری جدی نیست و تنها به لحاظ زیبایی اهمیت دارد . در موارد کمی این رگ ها در نتیجه وجود مشکل وریدی بوجود می آیند که نیاز به بررسی دارد و بایستی از مشورت و راهنمایی  متخصص واریس در خصوص این رگ ها بهره برد .
در کل ، این رگ ها بدون درد واریس و ناراحتی هستند اما با رنگ سبز آبی خود ظاهر پوست دستها را متاثر میکنند و به عنوان یک عامل موثر در جوانسازی پوست دستها شناخته میشوند .

**رگ‌ های عنکبوتی چیست؟

رگ‌های عنکبوتی رگ‌های واریسی کوچکی هستند و معمولاً به صورت مویرگ‌ها و وریدهای گشاد شده‌ی بسیار ظریفی دیده می‌شوند که از یک نقطه‌ی مرکزی بر روی سطح پوست پخش می‌شوند.

** آیا تمام موارد بیماری واریس مانند هم است ؟

خیر، سه نوع سیستم عروقی عمقی، سطحی و نفوذ کننده  وجود دارد که احتمال واریسی شدن هر سه نوع آنها وجود دارد. شدت واریس به عامل‌های متعددی همچون سیستم درگیر، عامل‌های خطر و آناتومی خاص بیمار بستگی دارد . به همین دلیل جراحان عروق شدت واریس را از یک تا 6 درجه‌ بندی میکنند . مورد هر بیمار با دیگری متفاوت است و نمی‌توان یک درمان معین را به عنوان بهترین روش درمان به تمام بیماران توصیه کرد .

** آیا باید تا پس از بچه‌دار شدن برای درمان واریس صبر کرد  ؟

این کار ضروری نیست . رگ‌ ها ی شما قبل یا در زمان حاملگی بعدی بدتر شده و درمان آن مدت‌ زمان بیشتری را می‌طلبد. هرچه زودتر برای درمان این عارضه اقدام کنید ، درمان آن راحت‌ تر بوده و مدت‌ زمان کمتری نیاز خواهد داشت .

**آیا واریس فقط زنان مسن را درگیر میکند ؟

خیر، واریس محدود به سن یا جنسیت خاصی نیست. هرچند واریس در میان زنان بالای 40 سال شایع‌تر است، بیماران بسیاری نیز در بازه سنی بیست تا چهل سال برای درمان به کلینیک‌ ها مراجعه میکنند . بطور کلی واریس در سن 21- 92 سالگی گزارش شده است . همچنین برخی به اشتباه فکر می‌کنند که واریس فقط زنان را درگیر میکند ، اما مردان بسیاری نیز بوده‌اند که به واریس مبتلا شده‌ اند .

** چرا این بیماری بیشتر در پاها ایجاد میشود ؟

جاذبه. فاصله‌ی زیاد پاها تا قلب باعث می‌شود تا خون مسیر زیادی را برای گردش در آن‌ها طی کند . بنابراین سیاهرگ‌های پا فشار زیادی را از این نظر متحمل شده و درصورتیکه دریچه‌های درون این رگ‌ ها نتوانند خون را نگه‌دارند ، بازگشت خون منجر به تورم بیرون‌زدگی رگ‌ها میشود .

چرا این بیماری بیشتر در پا ها ایجاد میشود ؟

جاذبه . فاصله‌ ی زیاد پاها تا قلب باعث می‌ شود تا خون مسیر زیادی را برای گردش در آنها طی کند . بنابراین سیاهرگ‌های پا فشار زیادی را از این نظر متحمل شده و درصورتی‌که دریچه‌ های درون این رگ‌ ها نتوانند خون را نگه‌دارند ، بازگشت خون منجر به تورم بیرون‌زدگی رگ‌ها میشود .

چه افرادی باید جوراب واریس بپوشند ؟

اگر رگ های واریسی یا ورید عنکبوتی دارید یا فقط جراحی داشته‌اید ، در این صورت امکان دارد  پزشک شما جوراب‌های واریس برایتان تجویز کند .

** افراد مبتلا یا در معرض خطر به مشکلات گردش خون ، مانند(  ترومبوز وریدی عمیق ، ورید واریسی یا دیابت

**افرادیکه عمل جراحی کرده‌ اند

** کسانیکه نمی‌توانند رختخواب خود را ترک کنند یا مشکلات زیادی برای حرکت دادن پاهای خود دارند

** افرادیکه تمام روز در محل کار سرپا هستند

**ا فرادیکه تمام روز در محل کار نشسته اند

**ورزشکاران

**زنان باردار

**افرادی مانند خلبانان که مدت زمان طولانی در هواپیما سپری می‌کنند

برای واریس پا چه کنیم

در صورت بارداری آیا باید واریس را درمان کرد یا درمان را تا زمان زایمان عقب انداخت ؟

بارداری موجب ایجاد واریس نمی‌شود ولی در صورت وجود مشکلات سیاهرگی، بارداری باعث تشدید این مشکلات خواهد شد . اگر بارداری باعث ایجاد واریس میشد ، زنان بایستی بیشتر از مردان به آن دچار میشدند .

بالا رفتن سطح هورمونها، افزایش حجم جریان خون و بزرگ شدن رحم همگی دست به دست هم داده تا هرگونه نارسایی سیاهرگی (علت اصلی واریس) را تشدید کنند . این فشار بالای خون سیاه رگی باعث میشود که سیاهرگهای جدیدی بکار گرفته شده و سیاهرگ های واریسی بزرگتر شده و وضعیت شان و خیمتر میشود .

پا درد و آدمای ناشی از این سیاهرگ ها ی متورم ، بارداری را بسیار دشوار میکنند . چنانچه جلوی عامل اصلی نارسایی سیاه رگی و واریس قبل از بارداری گرفته شود ، آسیب کمتری به سیاهرگ های سالم و بافتهای اطراف وارد میشود . در صورتیکه عوارض ایجاد شده خفیف باشند، درمان آن راحت‌ تر بوده و زمان بهبود کوتاه‌ تر میشود .

چنانچه در حال حاضر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید، نباید جراحی کنید. استفاده از جوراب های واریس و قرار دادن پا در سطحی بالا تنها گزینه‌ های موجود هستند . بنابراین توصیه میشود که قبل از بارداری ، واریس درمان شود .

آیا درمان واریس فقط جنبه زیبایی دارد ؟

سیاهرگ‌های واریسی ظاهر زیبایی ندارند . اما  درمان واریس به علت زیبایی دلیل اصلی نمی باشد . علت اصلی درمان وجود عواملی مانند درد، سوزش، خستگی ، احساس سنگینی ، خارش ، سندروم پای بی قرار ، گرفتگی ماهیچه در طول شب ، ادما ، اگزما ، زخم واریس و خونریزی می باشند .

 

دکتر نادر افشاری – متخصص قلب 

2/5 - (2 امتیاز)

فهرست مطالب

پرسش از دکتر