مشاوره از دکتر قلب

دی دایمر بالا بعد از تزریق دوز اول آسترازنکا - پرسش 12561

  • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 بیماری قلبی و عروقی
    سلام و عرض ادب. دکتر، من تا بیست روز بعد از تزریق دوز اول آسترازنکا از نوزدهم شهریور دچار خونریزی شدید شدم که علیرغم مصرف آهن با دوز بالا دچار بی‌حالی شدید و اختلال حواس شدم. با ادامه خونریزی و وخامت خالم، شبانه از متخصص زنان مشاوره گرفتم و با تجویز داروی مفنامیک اسید و ترنسید خونریزی ظرف دو روز با تهوع، دل‌پیچه و سردرد شدید و خونریزی از بینی قطع شد و البته دارو رو قطع کردم. بعد ده روز خونریزی به مدت شش روز ادامه پیدا کرد. آزمایش کامل خون و هورمون دادم. فاکتور ای اس آر یک ساعته ۲۲ و بالاتر از حد مجاز و دی دایمر هم ۱۳۶۸ و خیلی‌ بالاتر از حد مجاز ۵۰۰ بود. البته سطح پلاکت ۱۸۰ و نرمال بود. چند روز قبل مجدد دو تست رو تکرار کردم. ای اس آر به عدد ۳ رسیده و دی دایمر با اندکی کاهش به ۱۲۴۰ تنزل پیدا کرده. طبق آخرین تحقیقاتی که در در دانشگاه دوک با همکاری شرکت آسترازنکا و نوارتیس یک ماه قبل در مجله blood منتشر شده، عنوان شده که برای بیماری خونریزی دهنده بعد واکسن با نام vaccine-induced immune thrombotic thrombocytopenia(VITT) هنوز دلیل و درمان مشخصی نمی توان ارایه داد و تجویز داروهای ضدانعقاد خون به دلیل احتمال ادامه و تشدید خونریزی هم نمی شود تجویز کرد. آیا خطر سکته قلبی، مغزی یا ترومبوز ریوی بنده رو تهدید می کند؟ آیا نیاز به مصرف دارو هست؟
    1. تصویر کاربر دکتر نادر افشاری سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 3 هفته پیش)
      اگر خونریزی قطع شده و علامتی ندارید, احتمالش پایینه. حتما با یک انکولوژیست هم مشورت کن
جهت بهبود کیفیت پاسخ‌گویی لطفا امتیاز دهید