قرص سوستاک یا نیتروگلیسیرین، برای درمان یا جلوگیری از حملات درد قفسه سینه (آنژین) استفاده می شود. این دارو متعلق به دسته دارویی نیترات ها است. آنژین، زمانی اتفاق می افتد که عضله قلب، خون کافی دریافت نکند. این دارو با شل كردن و بزرگ شدن رگ های خونی عمل می كند؛ بنابراین خون می تواند راحتتر به قلب جریان یابد. 

اما نباید از آن، قبل از انجام فعالیتهای بدنی (مانند ورزش، فعالیت جنسی) برای پیشگیری از درد قفسه سینه استفاده کرد. در این شرایط، ممکن است به مصرف داروهای دیگری نیاز باشد. برای اطلاع از داروی مناسب، باید با متخصص قلب مشورت نمایید.

هر آنچه که باید در مورد قرص سوستاک بدانید.

در ادامه مطلب در رابطه با موارد مصرف، عوارض، هشدارها و هر آنچه که باید در رابطه با قرص سوستاک بدانید، برایتان خواهیم گفت…

1_موارد احتیاط  قبل از مصرف قرص سوستاک

اگر از داروهای فشار خون شریان ریوی یا اختلال نعوظ مانند موارد زیر استفاده میکنید، نباید نیتروگلیسیرین مصرف نمایید، این ترکیب می تواند، باعث کاهش ناگهانی و جدی فشار خون شود:

1_موارد احتیاط  قبل از مصرف قرص سوستاک
 • ویاگرا
 • سیالیس
 • لویترا
 • استندرا
 • استاکسین
 • سیلدنافیل
 • آوانافیل
 • تادالافیل
 • واردنافیل

همچنین در صورت ابتلا به کم خونی شدید، افزایش فشار داخل جمجمه، مشکلات گردش خون، درد قفسه سینه که به فک یا شانه گسترش می یابد یا علائم شوک (رنگ پریدگی پوست، احساس ناگهانی سبکی سر)، نباید از نیتروگلیسیرین زیر زبانی استفاده کرد. 

2_ ممنوعیت مصرف قرص سوستاک

اگر به موارد زیر مبتلا هستید، نباید از نیتروگلیسیرین زیر زبانی استفاده نمایید:

⚠️در صورت بارداری یا شیردهی و یا تجربه ی موارد زیر، به پزشک خود اطلاع دهید:

طریقه مصرف قرص سوستاک یا نیتروگلیسیرین

تمام دستورالعمل های نوشته شده روی نسخه را دنبال کنید، دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل استفاده نمایید. مصرف بیش از حد از نیتروگلیسیرین، ممکن است سبب اختلال عملکرد دارو در کنترل علائم شما گردد.

نیتروگلیسیرین معمولاً در هنگام بروز اولین علامت، یعنی درد قفسه سینه مصرف می شود. میتوانید 5 تا 10 دقیقه قبل از انجام فعالیتی که فکر می کنید می تواند باعث درد قفسه سینه شود، از نیتروگلیسیرین زیر زبانی استفاده نمایید. هنگام مصرف، سعی کنید استراحت کنید یا در جای خود بنشینید (ممکن است باعث سرگیجه یا غش گردد).

موارد مصرف قرص سوستاک

به مدت 5 دقیقه پس از استفاده از دارو، دهان را آبکشی نکرده یا پودر نیتروگلیسیرین را از دهان خارج ننمایید. اگر درد قفسه سینه شما بیشتر شد یا بیش از 5 دقیقه طول کشید، به ویژه اگر دچار مشکل در تنفس، احساس ضعف، سرگیجه، حالت تهوع یا سبکی سر شده اید، به دنبال فوریت های پزشکی باشید.

هنگام استفاده از نیتروگلیسیرین، ممکن است احساس سوزش ناچیزی در دهان خود داشته باشید. این امر نشانه ای از میزان کارایی دارو نیست. به خاطر نداشتن احساس سوزش، دوز دارو را بیشتر نکنید. اگر برای جلوگیری از آنژین، طبق یک برنامه منظم نیتروگلیسیرین مصرف می نمایید، مصرف آن را ناگهان قطع نکنید، در غیر این صورت ممکن است دچار حمله شدید آنژین شوید. 

این دارو را همیشه در دسترس داشته باشید. قبل از تمام شدن کامل دارو، مجددا آن را تهیه نمایید. نیتروگلیسیرین را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. این دارو می تواند بر نتایج آزمایشات خاص پزشکی تأثیر بگذارد پس در صورت مصرف، حتما به پزشک مورد نظر اطلاع دهید.

تداخلات دارویی نیتروگلیسیرین یا قرص سوستاک

مصرف بیش از حد قرص سوستاک

از آنجا که نیتروگلیسیرین در صورت نیاز استفاده می شود، ممکن است طبق یک برنامه دارویی روزانه، مورد استفاده قرار نگیرد. اگر این دارو را طبق برنامه مصرف می کنید، دوز فراموش شده را در اسرع وقت استفاده نمایید. 

اما اگر کمتر از 2 ساعت به مصرف دوز بعدی باقی مانده است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. برای جبران دوز فراموش شده، به هیچ وجه دو دوز دارو را همزمان استفاده نکنید. مصرف بیش از حد نیتروگلیسیرین می تواند کشنده باشد پس به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم میتوان شامل موارد زیر باشد:

عوارض جانبی نیتروگلیسیرین

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک، به اورژانس مراجعه نمایید: 

 • کهیر
 • تنگی نفس
 • تورم صورت
 • لب ها
 • زبان یا گلو

همچنین در صورت ابتلا به موارد زیر، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

عوارض نیتروگلیسیرین یا قرص سوستاک

نیتروگلیسیرین می تواند سردردهای شدیدی ایجاد کند. با ادامه استفاده از نیتروگلیسیرین، ممکن است این سردردها به تدریج بهبود یابند. مصرف نیتروگلیسیرین را قطع نکنید. قبل از استفاده از هر داروی ضد درد سردردی، با پزشک خود مشورت نمایید. عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تداخلات دارویی با قرص سوستاک

پزشک را در جریان مصرف تمام داروهای فعلی خود، خصوصاً این موارد، قرار دهید:

این لیست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر می توانند نیتروگلیسیرین را تحت تأثیر قرار دهند. این موارد شامل داروهای تجویز شده و بدون نسخه پزشک، ویتامین ها و محصولات گیاهی می باشد. تمام تداخلات دارویی احتمالی در اینجا ذکر نشده است.گ

دکتر نادر افشاری متخصص قلب و عروق

در این مقاله به نحوه، دوز مصرف، تداخلات دارویی و اینکه در کل قرص متورال برای چیست، می پردازیم:
2.5/5 - (135 امتیاز)

فهرست مطالب

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2.5/5 - (135 امتیاز)
پرسش از دکتر